Кліщі можуть бути переносниками боррелій (Borrelia burgdorferi) та ще кількох десятків потенційних інфекцій. Коли людину кусає заразний кліщ, то борелії згодом потрапляють в кров та провокують імунну реакцію – виникнення хвороби Лайма чи бореліозу.

Не всі кліщі інфіковані бореліями, і не кожен укус кліща може призвести до хвороби Лайма. Крім цього, не кожен випадок хвороби починається з очевидного симптому — почервоніння місця укусу (еритеми).

Головне – не панікувати, спостерігати за виникненням симптомів, за потреби звернутися до лікаря з метою проведення профілактики антибіотиками.

В Україні приблизно кожен третій кліщ є переносником бореліозу. Однак, для передачі борелій з кишківника кліща до його ротового апарату, а звідти в кров людини потрібно щонайменше 24 години, а то й 72. Чому так? Бо для потрапляння борелій з кліща в кров людини, їм потрібно мігрувати з кишківника павукоподібного до слинних залоз, змінити поверхневі антигени і стати придатними для іншого “господаря”, та потрапити в кров. Але є радісна новина – навіть в ендемічних зонах хвороби Лайма частота зараження серед укушених людей становить 1-4%.

Висновок: чим менше кліщ був на шкірі людині, тим менша ймовірність зараження. Тому потрібно якнайшвидше його видалити – самостійно, якщо медичного закладу неподалік немає. Для цього бажано мати пінцет для видалення кліщів. Тягнути кліща слід вгору, повільно та рішуче, перпендикулярно до шкіри, і не крутити. Також важливо захватити кліща пінцетом якнайближче до поверхні шкіри. Після видалення кліща обов’язково обробити місце укусу водою з милом або антисептиком. Важливо стежити за місцем укусу протягом декількох тижнів.

Майте на увазі, що хвороба Лайма не завжди проявляється одразу почервонінням шкіри в місці укусу. Підвищення температури та інші симптоми можуть виникнути згодом.

Якщо ж червона пляма не зникає протягом декількох тижнів або починає збільшуватися в розмірах, це може свідчити про хворобу Лайма, і вам слід звернутися до лікаря!

Крім місцевих симптомів, також можуть бути:
– Підвищення температури;
– Біль у м’язах;
– Головний біль;
– Параліч лицевого нерву;
– Біль у суглобах;
– Запалення серцевого м’язу (міокардит);
– Ураження клапанів серця (ендокардит).

Лікування обов’язково повинен призначати лікар! Ні в якому разі не займайтеся самолікуванням! Будьте здорові!