⛔ Біль у спині – часта причина звернення за медичною допомогою, яка може бути результатом травми, фізичної активності або деяких захворювань. Біль у спині може виникати у людей будь-якого віку з різних причин. По мірі дорослішання ризики появи болю в спині збільшуються.
☝️Спина має складну структуру м’язів, зв’язок, сухожиль, дисків і кісток, які працюють разом, підтримуючи тіло і дозволяючи нам рухатися. Сегменти хребта покриті хрящеподібними подушечками, що називаються дисками. Проблеми з будь-яким з цих компонентів можуть призвести до болю в спині.
🚑 Біль в поперековому відділі хребта може бути пов’язаний з кістковою патологією поперекового відділу хребта, дисками між хребцями, зв’язками навколо хребта, спинним мозком і нервами, м’язами нижньої частини спини, внутрішніми органами черевної порожнини і тазу, а також шкірою поперекової області.
🔥 Біль у верхній частині спини може бути пов’язаний з ураженням аорти, пухлинами грудної клітини і запаленням хребта.
✅ Можливі причини болю в спині:
– розтягнення м’язів або сухожиль;
– м’язовий спазм;
– м’язова напруга;
– пошкоджений диск;
– травми, переломи або падіння.
✅ Дії, які можуть привести до напруги або спазму, включають:
– неправильне підняття важких предметів;
– підняття важких предметів;
– різкий та/або невдалий рух;
✅ Ряд структурних проблем, які можуть привести до болю в спині:
1. Розрив диску. При цьому виникає сильний тиск на нерв, що викликає біль.
2. Випинання диску. Також призводить до тиску на нерв і больового синдрому.
3. Ішіас: гострий стріляючий біль, який поширюється через сідницю і вниз по задній поверхні ноги, викликаниц випинанням диска або грижею, що давить на нерв.
4. Артрит: остеоартрит може викликати проблеми з суглобами стегон, попереку та інших місць. У деяких випадках простір навколо спинного мозку звужується і виникає стеноз хребетного каналу.
5. Аномальне викривлення хребта – сколіоз, при якому хребет вигинається в сторони.
6. Остеопороз: кістки, включаючи хребці, стають крихкими і пористими, що підвищує ймовірність компресійних переломів.
7. Синдром кінського хвоста: кінський хвіст – це пучок корінців спинномозкових нервів, які відходять від нижнього кінця спинного мозку. Симптоми включають: тупий біль у попереку та верхній частині сідниць, а також оніміння сідниць, геніталій і стегон. Іноді виникають порушення функції кишківника та сечового міхура.
8. Злоякісна пухлина хребта: може тиснути на нерв, що призводить до болю в спині.
9. Запальні захворювання органів малого тазу, сечового міхура або нирок також можуть викликати біль в спині.
10. Порушення сну: люди з порушеннями сну частіше відчувають біль в спині, ніж інші.
11. Оперізуючий лишай: інфекція, що вражає нерви, може привести до болю в спині. Це залежить від того, які нерви уражені.
♀️ Біль в попереку також буває частіше у жінок, ніж у чоловіків, можливо, через гормональні чинники. Стрес і занепокоєння також пов’язані з болем в спині.
☝️ Профілактика
Ви можете уникнути болю в спині або запобігти, поліпшивши своє фізичне здоров’я, а також вивчивши і практикуючи правильну механіку тіла.
Щоб спина була здоровою і сильною необхідні:
1. Фізичні вправи. Регулярні аеробні вправи з малим навантаженням – ті, які не напружують спину – можуть підвищити силу і витривалість та дозволити м’язам краще функціонувати. Ходьба і плавання – хороший вибір. Поговоріть зі своїм лікарем про те, які заняття ви можете спробувати.
2. Нарощуйте м’язову силу та гнучкість. Вправи для м’язів живота і спини допомагають тренувати ці м’язи, щоб вони працювали разом, як природний корсет для вашої спини.
3. Підтримуйте здорову вагу. Надмірна вага напружує м’язи спини. Схуднення може запобігти болю в спині.
4. Киньте курити. Куріння збільшує ризик виникнення болю в попереку. Ризик зростає зі збільшенням кількості викурених сигарет в день, тому відмова від куріння повинна допомогти знизити цей ризик.
5. Не сутультеся. Зберігайте нейтральне положення таза. Якщо вам доводиться стояти протягом тривалого часу, поставте одну ногу на низьку підставку, щоб зняти частину навантаження з попереку. Чергуйте ноги. Правильна постава знижує навантаження на м’язи спини.
6. Вибирайте сидіння з хорошою опорою для попереку, підлокітниками. Поклавши подушку або згорнутий рушник під поперек, ви зможете зберегти її нормальний вигин. Коліна і стегна тримайте рівно. Часто міняйте позу, хоча б кожні півгодини.
7. По можливості уникайте підйому тяжкості, але якщо вам необхідно підняти щось важке, дозвольте ногам зробити цю роботу. Спину тримайте прямо – без скручувань – і згинайтеся тільки в колінах. Тримайте вантаж близько до тіла. Знайдіть помічника, якщо предмет важкий або незручний.