Міома матки лікування

Міома матки – це доброякісна пухлина, яка виходить із м’язового шару матки. Причини виникнення цієї пухлини ще повністю не вивчені. До них відносяться зміни в роботі яєчників (виділення гормонів естрогену і прогестерону). Грає роль підвищення гормону гіпофіза – пролактину. Також впливають генетичні (спадкова схильність), імунологічні (особливості тканин і клітин даного організму), а також фактори навколишнього середовища (спосіб життя, куріння, прийом алкоголю, режим харчування, часті стреси і деякі інші фактори).

Міома матки – це найбільш часта пухлина жіночих статевих органів. Поширеність міоми матки серед жінок репродуктивного віку в Європі становить близько 40%.

Міома матки – це гормонозалежна пухлина. Саме тому під час менопаузи практично завжди відбувається зворотний ріст пухлини – міома зменшується в розмірах.

Сучасні методи лікування міоми матки

Міома матки: симптоми

Нерідко міома матки деякий час протікає безсимптомно – жінка не відчуває ніяких проявів хвороби. Найбільш характерними проявами міоми матки є – рясні, тривалі, часто повторювані менструальні або міжменструальні кровотечі. Також до симптомів міоми матки відносять: болі внизу живота, відчуття стискання сечового міхура і кишечника (часті сечовипускання, дискомфорт при сечовипусканні), запори, збільшення розмірів живота, больові відчуття під час сексу, анемія та ін.

Методи діагностики міоми матки

Основними методами діагностики міоми матки є:

 • бімануальне (двуручне) дослідження, яке проводить гінеколог при огляді жінки;
 • УЗД органів малого тазу (допомагає оцінити справжні розміри матки і вузлів, їх кількість і розташування;
 • гістероскопія (огляд порожнини матки);
 • лабораторні дослідження (клінічний аналіз крові, дослідження гормонального статусу);
 • комп’ютерна томографія і магнітно-резонансна томографія (використовується для уточнення діагнозу при неефективності УЗД).

Ознаки та типи міоми матки

По розташуванню міоматозних вузлів в різних відділах матки міома може бути:

інтрамуральна – вузол розташовується всередині м’язового шару матки. Такі вузли часто бувають множинними. Основними проявами таких вузлів є порушення скорочувальної здатності матки і, внаслідок цього, тривалі рясні менструації, больовий синдром.

субсерозна – вузол росте до зовнішньої оболонки матки, може бути пов’язаний з маткою тільки вузькою «ніжкою», яка його живить. Основними проявами може бути відчуття стискання сусідніх органів (сечовий міхур, кишечник), болі внизу живота, збільшення розмірів живота. Іноді, через перекрут «ніжки», може розвинутися гострий біль внизу живота, яка вимагає оперативного лікування.

субмукозна – міоматозний вузол росте всередину матки, в її порожнину. Такі міоми проявляються рано рясними менструаціями і кровотечами, вираженим больовим синдромом, раннім перериванням вагітності. Такі міоми при подовженні живильної «ніжки» можуть самостійно виходити з порожнини матки – «міоми, що народжуються».

змішана – наявність декількох вузлів різних типів.

Сучасні методи лікування міоми матки

До сучасних методів лікування міоми матки відносять:

 • Хірургічні методи лікування.
 • Емболізація маткових артерій.
 • Медикаментозна терапія.

1. Хірургічні методи лікування.

До цих методів відносять видалення матки і видалення міоматозних вузлів (консервативна міомектомія).

Існують певні показання до оперативного лікування:

 • міома матки великих розмірів (матка збільшена як при 8 тижнях вагітності і більше);
 • симптомно міома – пухлина при якій бувають часті, рясні, тривалі менструації і кровотечі. Міоми, які супроводжуються больовим синдромом, а також ті, при яких відбувається здавлення сусідніх органів;
 • швидкорослі міоми (високий ризик злоякісного переродження вузла).

Гістеректомія – це радикальний метод лікування, при якому відбувається видалення матки. Перевагою цього методу є радикальність – хвороба ніколи не повториться, відбувається швидке купування всіх симптомів. Недоліки методу – це оперативне втручання, втрата можливості мати дітей.

Консервативна міомектомія – видалення міоматозних вузлів без видалення матки. До переваг методу можна віднести швидке купування симптомів, збереження матки. Недоліком є ​​часте рецидивування міоми (так як причина не усунена).

2. Емболізація маткових артерій (ЕМА) – відноситься до малоінвазивних органозберігаючих методів лікування міоми матки. Через маленький розріз на стегні в маткову артерію за допомогою спеціального зонда вводиться розчин, що містить дрібні емболи. Суть методу полягає в тому, що відбувається порушення кровотоку в судинах, що живлять вузол або вузли. Через це вузли з часом зменшуються в розмірах і припиняється їх ріст. Час відновлення після процедури становить до 1 тижня, але зменшення міоми може зайняти від декількох місяців до декількох років. На жаль, не всі міоми можна лікувати цим методом. Для вибору цього методу необхідно ретельне професійне обстеження.

3. Медикаментозна терапія.

Завданням цього методу є усунення симптомів міоми, припинення росту вузлів і їх зворотний розвиток.

 • Внутрішньоматкова система з левоноргестрелу – це внутрішньоматковий контрацептив, який забезпечує лікувальну функцію. Він значно зменшує крововтрату при менструації, але майже не впливає на розмір міоми. Цей метод не може бути використаний при субмукозній локалізації вузлів.
 • Агоністи гонадотропін-рилізинг гормону (аГнРГ). При введенні цього препарату відбувається блокування вироблення яєчниками гормонів через що і відбувається припинення симптомів міоми і зменшення розмірів вузлів. Недоліком цього методу є побічні ефекти, пов’язані з «штучною» менопаузою (припливи, головний біль, остеопороз і ін.) Після припинення прийому препарату розміри міоми повертаються приблизно через 3 місяці.
 • Антагоністи гормону прогестерону. Це сучасні препарати, які діють на причину виникнення міоми матки і сприяють швидкому зниженню рівня менструальної крововтрати, значного і стійкого зменшення розмірів міоми. При великих розмірах вузлів цей метод використовується для підготовки до операції (за рахунок припинення маткових кровотеч організм відновлюється – підвищується рівень гемоглобіну, поліпшується якість життя). Недоліком методу є необхідність тривалого прийому препарату.
 • Рослинні препарати. В даний час існує ряд фітопрепаратів, які впливають на відновлення гормонального балансу і тим самим сприяють припиненню зростання і, в деякій мірі, зменшення розмірів вузла. Однак, треба враховувати, що ефект буде тим більше, чим менше розміри вузла. На великі вузли ці препарати практично не діють. Також недоліком методу є необхідність тривалого прийому ліків.
 • Симптоматична терапія. До цих препаратів відносять кровоспинні засоби – вони зменшують обсяг крововтрати, але не впливають на розміри і зростання вузлів.

Важливим в лікуванні міоми матки є корекція способу життя.

 • Необхідно збільшити фізичну активність – щоденна зарядка, піші прогулянки протягом дня, помірні тренування.
 • Обов’язковий нічний сон не менше 8 годин, лягати краще не пізніше 23.00.
 • Провести корекцію харчування – зменшення прийому вуглеводів; збільшення споживання в їжу рослинних продуктів (фрукти, овочі, кокос, авокадо, горіхи, насіння); збільшення прийому рідини.

Любі жінки! Не нехтуйте щорічним гінекологічним оглядом. Пам’ятайте, міома матки, як і багато інших гінекологічних захворювань, може довгий час протікати безсимптомно, а раннє лікування найбільш ефективне. В арсеналі лікаря є сучасні методи боротьби з міомою матки і це не завжди операція!